top of page
linfo-o-projekcie-do-szkół_0001.png

«Міфи є будівельним матеріалом нашої психіки»[Ольга Токарчук]

  Учні Колківського ОЗНВК разом із молоддю з ліцею ім.С.Сташица (м.Зґеж, Польща) вперше  реалізують міжнародний проєкту он-лайн  форматі «Лихо не спить… - слов’янські мотиви» (05. – 14.10.2020 р.).Бенефіціаром є Спілка випускників гімназії та ліцею ім. С.Сташица м. Зґеж.

  Спільна прадавня спадщина є джерелом для творчої, художньої і наукової діяльності, проведення відеоконференцій, майстер-класів. Маємо на меті вивчення слов’янських традицій обох народів та розвиток емоційного інтелекту учнів. Одним з результатів проєкту є ведення веб-сайту та блогу у формі культурно-історичного дискурсу, що демонструє давні звичаї та їх присутність у сучасному житті, у тому числі елементи слов’янської гімнастики. www.lichoniespi.pl

  Ми усвідомлюємо, що наше слов'янське минуле постійно відкривається по-новому, викликаючи безліч суперечок. Скільки дослідників - стільки гіпотез. Оскільки подана інформація часто має розбіжності, розглядаємо наш проєкт як подорож до історичних коренів. Спонукає нас інтерес до світу і кожен з нас має бажання збагатити своє життя. Ми стали на цей шлях, щоб навчитись бачити і чути навколишній світ, а також пізнати людей з їх культурною різноманітністю і духовним багатством. З цієї подорожі візьмемо те, що нас зацікавить і надихне на подальші пошуки –запрошуємо до цього і Вас!

«Пізнай звичаї друга, і ненависті не буде»[Горацій]

Календар найважливіших зустрічей

 

  05 жовтня (понеділок) 13.30-15.30

  Знайомствопартнерськихгрупон-лайн

 

  06 жовтня (вівторок) 12.30-14.30

  ПривітанняСонця – майстер-клас он-лайн

Слов’янськагімнастика – заняття проводить інструкторка Наталія Бяловас, яка презентуватиме учням комплекс зміцнюючих, розслабляючих та імуностимулюючих вправ.

 

  07 жовтня (середа) 13.30-15.30

  Пізнаємо своє оточення – зустріч он-лайн

Презентація 15-хвилинних фільмів про своє містечко (Колки, Зґеж), розмови щодо особливостей наших громад та обговорення ситуації пандемії в Польщі та в Україні.

 

  08 жовтня (четвер) 13.30-15.30

  Слов’янські звичаї та свята, вплетені у християнську культуру

Заняття з елементами лекції проведе знавець теми, автор багатьох книг про слов’янську культуру Рафал Мерський. Особливої уваги надамо спільним кореням та звичаям, які культивуються дотепер.

 

  09 жовтня (п’ятниця) 13.30-15.30

  Виготовлення слов’янських «аксесуарів» - художня майстерня

Оздоблення за допомогою акрилових фарб своїх футболок слов’янськими символами та виготовлення прикрас із намистин.

 

  10 жовтня (субота) 11.00-13.00

  «Ляльки-мотанки» - майстерня он-лайн

Українська група навчатиме «мотати» ляльки-талісмани, що є символом спільних прадавніх коренів у сучасному «цивілізованому» світі.

 

  11 жовтня (неділя) 11.00-13.00

  Слов’янські символи, присутні дотепер в наших культурах – заняття он-лайн

Художньо-пізнавальні завдання на тему східнослов’янських графічних символів. Будемо їх малювати, вивчати, але перш за все відкривати їх існування в нашому щоденному оточенні!

  12 жовтня (понеділок) 13.30-15.30

  Кожен з нас має зіграти певну роль – заняття зі слов’янської етики он-лайн
Друга зустріч з РафаломМерським. Розмова йтиме на важливіетнічні теми. Відшукуючи корені нашо їідентичності, звернемося до основ існування спільноти, колективної відповідальності та завдань, які в зв’язку з цим має виконати кожен член суспільства.

 

  13 жовтня (вівторок) 13.30-15.30

  Слов’янський ярмарок різноманіття

Презентація результатів нашого проєкту: фотовиставка, демонстрація напрацювань і сюрпризи!

 

  14 жовтня (середа) 13.30-15.30

  Індивідуальні та групові он-лайн зустрічі учасників, підсумки та закінчення проєкту.

 

Як тільки Вам дозволить час,

долучайтеся до наших занять і зустрічей он-лайн, відвідайте нашу

інтернет-сторінку.
www.lichoniespi.pl

Ласкаво просимо!!!

Щоденник проєкту
День 1. 05 жовтня

  Розпочинаємо!
  Сьогодні, 5 жовтня 2020 року, розпочинаємо реалізацію польсько-українського освітнього проєкту «Лихо не спить… - слов’янські мотиви». Проєкт має на меті об’єднати учнів ліцею та гімназії ім.С.Сташица м.Зґеж та Колківського ОЗНВК під час пошуку спільних слов’янських коренів. У зв’язку з пандемією зустрічі відбуваються в он-лайн форматі. Вже до першої відеоконференції було проведено серйозну підготовку: учасники виготовляли інформаційні плакати, візитівки з власними іменами (українською та польською мовами) та іменем слов’янським, яке обрали собі на час проєкту. У першій зустрічі та відкритті взяли участь директори обох навчальних закладів: пані Беата Поспєх та Віталій Дмитрович Котеленець, вчителі-координатори та учні-учасники проєкту. Під час знайомства з’ясувалося, що мовний бар’єр легко здолати, адже польська та українська мови дуже схожі, а завжди у нагоді стає англійська. Також учасники висловили очікування щодо своєї участі у проєкті. У цей день учасник проєкту Ярослав Писарський був іменинником і приємним сюрпризом стало вітання від польської групи. А увечері - спілкування он-лайн. Учасники виконували завдання в малих групах. Протягом наступних дев’яти днів будемо реалізовувати свої амбітні плани, щоб більше дізнаватися один про одного та знайомитися зі слов’янською культурою. Запрошуємо більше дізнатися на сайті www.lichoniespi.pl

День 2. 06 жовтня

  Другий день реалізації проєкту «Лихо не спить… - слов’янські мотиви» пройшов під знаком високої фізичної активності. Головною родзинкою он-лайн зустрічі стали заняття зі слов’янської гімнастики, які провела пані Наталія Бяловас (ефір вона вела із Вроцлава!). Пані Наталія розповіла про походження слов’янської гімнастики, її вплив на життя та здоров’я. І хоча вона здебільшого спрямована на дівчат та жінок, хлопці теж могли виконувати більшість вправ. Учасники намагалися старанно повторювати рухи, але не завжди це давалося легко. Висновок один: що там йога і тайцзи – адже у нас слов’янська гімнастика! P.S. Сьогодні знову святкували день народження – тепер уже Софії Горбач (потроху це вже стає традицією проєкту). «Sto lat!» звучало для Софії. Щирі вітання!!!

День 3. 07 жовтня

  «Будь відкритим для себе та для інших» - під таким гаслом відбувся сьогодні психологічний тренінг для учасників проєкту. Йшлося про розвиток емоційного інтелекту, його важливий вплив на життя людини. Учні вчилися розпізнавати власні емоції та емоції інших людей, намагалися за мімікою обличчя визначати почуття та психічні стани. Більше дізналися про власні риси характеру, життєві цінності, стосунки з оточенням. У невимушеній обстановці учасники проєкту не лише здобували нові знання, а й отримали задоволення від спілкування один з одним та цікавих розваг.

День 4. 08 жовтня

  Сьогодні, 8 жовтня, слухали справжню лекцію професора Рафала Мерського – автора багатьох книг, дослідника історії та традицій слов’янських народів. З’ясувалося, що ми так небагато знаємо про звичаї та спосіб життя наших предків. Виявляється, традиції дохристиянської епохи знайшли своє відображення у сучасному культурному житті та християнській обрядовості. Нашим домашнім завданням стало проведення опитування серед знайомих та родичів: що їм відомо про слов’янську культуру? Хоч наші польські друзі - учасники проєкту знаходяться за сотні кілометрів від нас, але танцювали ми сьогодні разом!

День 5. 09 жовтня

  Краще розуміти себе, чітко виражати свої бажання, вміти порозумітися з іншими та спілкуватися конструктивно учасники проєкту навчалися сьогодні під час заняття із психологом. Робота в малих групах і парах, психологічні ігри та цікаві завдання сприяли тому, що кожен мав усвідомити власну цінність та унікальність, розвинути уміння долати життєві труднощі. Цілий букет позитивних емоцій принесла творча діяльність – оздоблення акриловими фарбами футболок з використанням елементів слов’янських символів. Через технічні проблеми, на жаль, спільний танець не вдався, свої «музичні перерви» і «танцювальні вправи» виконували порізно.

День 6. 10 жовтня

  10 жовтня до нас завітав викладач Східноєвропейського національного університету ім.Лесі Українки професор Віктор Давидюк. Розповіді з історії давньої слов’янської писемності, загадки «Велесової книги», легенди Західного Полісся надзвичайно зацікавили учасників проєкту. Не дивно, що з великим ентузіазмом усі сприйняли ідею виготовлення власноруч ляльки-мотанки. Майстер-клас від художньої студії «Палітра» провела її керівник Людмила Володимирівна Островська. Якщо, виготовляючи мотанку, загадати бажання і роботу виконати старанно, в хорошому гуморі і з любов’ю, то воно обов’язково збудеться. У це вірили наші предки-слов’яни, так сьогодні зробили і ми.

День 7. 11 жовтня

  І навіть у неділю ми працюємо та виконуємо завдання у рамках проєкту. З різних причин не всі змогли сьогодні прийти чи доїхати до школи, отже частина учасників долучилися до нас он-лайн. Сьогодні розмовляли про слов'янські символи. Малюнки на посуді, зброї та житлі, амулети, візерунки
на оздобах та одязі, орнаменти у вишивці - все мало своє значення, чітке призначення та не могло бути використано у будь-якому порядку. Містичного настрою додав перегляд фільму "Яга" - футуристичної версії давніх польських легенд. А спільне виконання гімнастичних вправ сприяло розвитку не лише духовному, а й фізичному.

День 8. 12 жовтня

  12 жовтня гостем проєкту став Олександр Середюк - доктор філософії, історик, автор багатьох книг, дослідник народних звичаїв та історії українського козацтва, керівник студії бойових мистецтв "Козацький гарт". Короткий екскурс в минуле допоміг нам більше дізнатися про звичаї та традиції
українських козаків. Пан Олександр запропонував нам комплекс вправ, що заряджають енергією та зміцнюють здоров'я. Не впевнені, що потренуватися нам вдалося так добре, як козакам, але спільне виконання музичного "Soku-soku" принесло багато радості обом групам.

День 9. 13 жовтня

  Сьогодні підводимо підсумки нашого проєкту. Вирішено було підготувати відеопрезентацію, виставку фотографій та власних виробів і представити свої напрацювання учням школи та вчителям. Учасники обох груп одночасно розповідали ровесникам про нові знайомства, ділилися здобутими знаннями та
теплими емоціями. На зустріч завітали директори наших партнерських навчальних закладів. Кожен учасник за роботу в проєкті отримав диплом та сувенір від президента м.Зґеж та старости повіту. Хоча цього разу вдалося поспілкуватися з польськими друзями лише за допомогою техніки, та усі ми здобули нові навички, реалізуючи проєкт он-лайн, і не втратили надію на зустріч та спільну діяльність у майбутньому.

День 10. 14 жовтня

  Заповнюємо підсумкові анкети, оформляємо документацію, оцінюємо результати проєкту…. Шкода, що так швидко усе скінчилося. Проєкт подарував учасникам нові знання, знайомства, пробудив інтерес до вивчення минувшини свого народу, запам’ятався цілим спектром позитивних емоцій та радості від
спільної діяльності. Чекаємо продовження проєкту наступного літа!

bottom of page